sobota, 23 marca 2013

OpenSUSE Linux 12.3 - czarny ekran

 Ze względu na moduł KMS, który jakiś czas temu został dodany do jądra systemu GNU/Linux, sporo sterowników kart graficznych musiało zostać przepisanych. Niestety do tej pory niektórzy użytkownicy mogą doznawać różnego rodzaju problemów z tym związanych. W OpenSUSE 12.3 (najprawdopodobniej też w innych oznaczonych 12.x) występuje problem braku prawidłowego funkcjonowania podświetlenie matrycy w laptopach typu emachines (między innymi w modelach emachines e525) wyposażonych w karty graficzne Intel GM45. Problem ten również może występować w innych dystrybucjach systemu GNU/Linux, które wykorzystują jądra Linux w tych samych wersjach.

Żeby rozwiązać ten problem jako podstawowy test wykonaj próbę uruchomienia systemu z dodatkowym parametrem uruchomienia jądra "nomodeset". Dopisz ten parametr do linii argumentów podczas wyświetlania menu probramu GRUB.

Jeśli po uruchumoniu działa podświetlenie, to najprawdopodobniej występować może problem z rozdzielczością, która np. będzie ustawiona na sztywno na 1024x768, co przy matrycach 16:9 może nie wyglądać efektownie. Następnie spróbuj uruchomić system z argumentem.

i915.invert_brightness=1
W moim przypadku na laptopie emachines e525 argument ten rozwiązuje problem. Jak wynika z tego ticketu, do tego błędu powstała już odpowiednia łatka do jądra, która najprwdopodobniej zostanie dołączona do kolejnych wydań jądra GNU/Linux. Dlatego też polecam śledzić wydania i w odpowiednim czasie dokonać aktualizacji.


Artykuł udostępniany na licencji CC-BY-SA-3.0

2 komentarze:

  1. Miałem problem w laptopie z czarnym ekranem i brakiem możliwości zmiany ustawień zewnętrznego monitora, parametr i915.invert_brightness=1 rozwiązał cały problem i teraz wszystko ładnie działa. Dzięki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. cieszę się, że mogłem pomóc :)

      Usuń