Przejdź do głównej zawartości

Inkscape - unoszący się napis.

Spróbujmy zrobić pewien ciekawy efekt związany z napisami. Mam tutaj na myśli zaprojektowanie tekstu, który sprawiałby wrażenie unoszącego się. Wszystko co będzie nam potrzebne to Inkscape i trochę cierpliwości. Na początku chciałem zaznaczyć, żebyście zachowali projekt stworzony w tej lekcji, gdyż przyda nam się on do kolejnego rozdziału. Z zasady nie lubię zanudzać ludzi, więc bierzmy się do rzeczy.

Uruchomcie swój program Inkscape. Rozpoczynając projekt powinniśmy zedytować wartwy, w których będziemy się poruszać. W tym celu wejdźiemy do menu "Warstwa" i klikniemy opcje "warstwy" lub użyjemy skrótu klawiszowego Shift+Ctrl+L. Ustawmy warstwy jak na poniższym zrzucie ekranu.




Należy zwrócić uwagę, by w chwili obecnej warstwa nazwana "cień" pozostawała zamknięta, gdyż potrzebna nam będzie ona w późniejszym etapie edycji napisu. Natomiast warstwa "napis" powinna pozostawać otwarta i aktywna, gdyż w niej będziemy dokonywali teraz edycji.

Użyjmy narzędzia do tworzenia i modyfikacji obiektów tekstowych. W tym celu kliknijmy przycisk wyróżniony na poniższym obrazku, lub użyjmy skrótu klawiszowego F8.



Po wybraniu narzędzia musimy coś napisać. Ja użyłem czcionki Impact o rozmiarze 22 (tekst w każdej chwili można skalować, lub przybliżyć widok przy pomocy lupy. Przybliżenie pozwala nam na lepszą kontrolę położenia edycji z poziomu klawiatury) i napisałem "witam".



W kolejnym etapie zaznaczamy nasz napis specjalnie przeznaczonym do tego narzędziem. By go użyć wystarczy użyć skrótu klawiszowego F1 lub kliknąć, gdy myszka znajduje się nad nim.



Następnym krokiem będzie ustawienie wypełnienia. By to uczynić musimy dwukrotnie kliknąć na kolorze wypełnienia, który znajduje się w lewym, dolnym rogu ekranu.



Teraz musimy wybrać wypełnienie i ustawić typ wypełnienia na gradient liniowy, następnie w zakładce kontur, ustawiamy typ na kolor, i wybieramy czarne wypełnienie kontura. Musimy jeszcze ustawić grubość kreski w zakładce styl konturu parametr szerokość na 2,8.



Następnie klikamy edytuj, by ustawić dwa punkty dla gradientu i parametry kolorystyczne (zalecam ustawienia jak na poniższym załączniku).



Dobrnęliśmy prawie do końca. W chwili gdy nasz napis jest zaznaczony aktywujemy narzędzie służące do edycji gradientów. Narzędzie to kryje się pod skrótem klawiszowym Ctrl+F1. Gradient ustawiamy jak na załączeniu.



Czynimi to "chwytając" myszką za uchwyty, które oznaczone są kwadratami (białym i niebieskim). Im bardziej poszerzymy rozstawienie uchwytów, tym bledszy odcień uzyskamy.

Po raz kolejny zaznaczamy nasz napis narzędziem kryjącym się pod skrótem F1, szybko zduplikować nasz obiekt klikając Ctrl+D. Teraz musimy wejść do menu warstwa, by wybrać opcję przenieś zaznaczenie na niższą warstwę. Przenieśliśmy duplikat naszego napisu do zablokowanej warstwy 'cień'. Żeby mieć możliwość dalszej pracy musimy zablokować warstwę 'napis' oraz odblokować warstwę 'cień'.

Pracując na duplikacie klikamy dwukrotnie w ramknę wypełniania napisu, która znajduje się w lewym dolnym rogu programu inkscape.



Po otworzeniu się okna opcji obiektu ustawiamy kolor w zakładce RGB na szary(R:128, G:128, B:128, A:255), a parametr Blur na 4.

Ostatnim krokiem będzie przesunięcia edytowanego przez nas napisu. W tym telu wychodzimy z okna edycji obiektu i przy zaznaczeniu skierowanym na edytowany właśnie obiekt klikamy 5 razy na klawiaturze strzałkę w lewo, a następnie 5 razy strzałkę w dół.

Efekt końcowy powinien wyglądać następująco:



Artykuł udostępniany na licencji CC-BY-SA-3.0

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WordPress -> SQL Injection poprzez plugin Webdorado SpiderCalendar

W zeszłym roku sprawdziłem jakość kodu oraz poprawność przetwarzania danych wejściowych przez plugin „Form Maker” przygotowany przez wydawcę Webdorado. Tym razem postanowiłem sprawdzić czy autor poprawił jakoś kodu swoich produktów. Należy tutaj nadmienić, że poza wersjami darmowymi opartymi na licencji GNU/GPLv2 oferuje on również wersję płatne z dodatkowymi szablonami. Tym razem postaram się opisać wszelkie przeszkody, które musiałem pokonać aby n apisać działającego exploita. Zacząłem zabawę tak, że program był dla mnie black-boxem, ale niestety skończyło się na przejrzeniu kodu. Zapraszam do lektury. Poniżej można zobaczyć jeden z widoków częściowych kalendarza, który domyślnie jest wywoływany z JavaScriptu jako XHR, można jednak go z powodzeniem otworzyć w przeglądarce jako widok główny: http://localhost:8888/wp/wp-admin/admin-ajax.php?action=spiderbigcalendar_month&theme_id=13&calendar=1&select=month,list,week,day,&date=2015-02&many_sp_calend

Inkscape - Ikona koperty

Podstawą naszej pracy będzie oczywiście narysowanie koperty. Lepszy efekt uzyskamy, jeśli narysujemy ją pod pewnym kątem. Musimy jednak oczywiście pamiętać, że konieczne będzie zachowanie proporcji oraz prawidłowe użycie rzutu. Rysujemy najpierw zewnętrzne kontury, potem wewnętrzne elementy, do momentu uzyskania podobnych efektów jak na poniższym zrzucie szkieletowym. By uzyskać widok szkieletowy włączamy opcję Widok -> Tryb Wyświetlania -> Szkieletowy . Z powyginanych trójkątów postaramy się zrobić coś w rodzaju cieni. Grubość linii koperty, które należy narysować u siebie ustawiłem na 4 - tak,by przy mniejszym rozmiarze ikony koperta była bardziej widoczna. Zresztą porównajcie to z oczekiwanym efektem końcowym. Po narysowaniu koperty przejdźmy do tworzenia tła pod kopertę. Jak widać na powyższym załączniku, będzie ono okrągłe. Korzystając z narzędzia "owal" by uzyskać idealne koło przytrzymujemy Ctrl+Shift, podczas gdy rysujemy. Wykorzystany gradient to gradient typu

Przydatne skrypty w MS SQL Server dla platformy Azure

 Jak przygotować skrypt, który wyłączy "Constrainty" w MS SQL Azure:     SELECT 'ALTER TABLE [' + s.name + '].[' + o.name + '] NOCHECK CONSTRAINT ' + i.name AS a     FROM sys.foreign_keys i     INNER JOIN sys.objects o ON i.parent_object_id = o.OBJECT_ID     INNER JOIN sys.schemas s ON o.schema_id = s.schema_id Jak przygotować skrypt, który wycziści wszystkie tabele, po tym jak wyłączysz "Constrainty" w MS SQL Azure:     SELECT DISTINCT 'DELETE FROM  [' + t.name + '] ' AS a     FROM sys.tables t     WHERE t.name <> 'appusers' AND t.name <> 'flyway_schema_history'; Jak przygotować skrypt, który włączy "Constrainty" w MS SQL Azure:     SELECT 'ALTER TABLE [' + s.name + '].[' + o.name + '] CHECK CONSTRAINT ' + i.name AS a     FROM sys.foreign_keys i     INNER JOIN sys.objects o ON i.parent_object_id = o.OBJECT_ID     INNER JOIN sys.schemas s ON o.schema_id = s.schema_i