czwartek, 24 czerwca 2010

Ubuntu 10.04 - Problem z aparatem Fujifilm.

Zauważyłem w Ubuntu 10.04 x86_64 pewien problem z auto-montowaniem pamięci aparatu marki Fujifilm (nie wiem czy problem ten występuje również z innymi modelami). W dmesg wszystko wygląda w porządku tak jakby system wykrywał aparat - jednak żadna ikonka nie pojawia się na pulpicie, co dla początkujących użytkowników może stanowić zaporę nie do przejścia.

Na początek jak obsługiwać gphoto2:


linux@ubuntu:~$ gphoto2 --list-ports
Devices found: 4
Path Description
--------------------------------------------------------------
serial:/dev/ttyS0 Serial Port 0
serial:/dev/ttyS2 Serial Port 2
serial:/dev/ttyS3 Serial Port 3
usb: Universal Serial Bus

Powyższe polecenie powinno nam wypisać wszsytkie porty, które widzi gphoto2 dla potencjalnie podłączonego urządzenia aparatu.


Po podłączeniu aparatu sprawdźmy czy gphoto2 "widzi" nasz aparat:

linux@ubuntu:~$ gphoto2 --auto-detect
Model Port
----------------------------------------------------------
NAZWA_APARATU usb:Jednym z rozwiązań tego problemu może okazać się proste utworzenie aktywatora na pulpicie/panelu lub gdziekolwiek indziej. Jako polecenie uruchomieniowe wystarczy odpalić menadżera okien Nautilus z odpowiednimi parametrami:

nautilus --browser gphoto2://[usb:001,004]/


Po podłączeniu aparatu do portu USB wystarczy odpalić nasz aktywator i aparat powinien się prawidłowo zamontować z dostępem do odczytu i zapisu. Nie zapomnij odmontować/bezpiecznie usunąć tego aparatu z systemu zanim odepniesz kabel od komputera - dbaj o swój sprzęt :)

Artykuł udostępniany na licencji CC-BY-SA-3.0

2 komentarze:

  1. Używam Ubuntu 10.04 wersja 64 bit, mam aparat Fujifilm F50fd, niestety po podłączeniu nawet gphoto2 go nie wykrywa. Na poprzednim komputerze (również z Ubuntu 10.04, tyle że 32 bit) działało bez problemu. Masz może jakiś pomysł?

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozumiem, że nawet po wpisaniu w oknie nautiliusa "nautilus --browser gphoto2://[usb:001,004]/" gdzie 001,004 to zakres, czyli np: gphoto2://usb:001 ... nadal nic się nie dzieje? Sprawdź proszę, czy dmesg pokazuje, że system wykrywa Twój aparat. Uruchom dmesg bez podłączonego aparatu, podłącz następnie aparat i ponownie wywołaj 'dmesg'. Sprawdź również, czy system w ogóle widzi Twoje porty USB, czy np. po podpięciu zwykłego pendrive'a wszystko jest OK.

    OdpowiedzUsuń