Przejdź do głównej zawartości

Ubuntu 10.04 - Problem z aparatem Fujifilm.

Zauważyłem w Ubuntu 10.04 x86_64 pewien problem z auto-montowaniem pamięci aparatu marki Fujifilm (nie wiem czy problem ten występuje również z innymi modelami). W dmesg wszystko wygląda w porządku tak jakby system wykrywał aparat - jednak żadna ikonka nie pojawia się na pulpicie, co dla początkujących użytkowników może stanowić zaporę nie do przejścia.

Na początek jak obsługiwać gphoto2:


linux@ubuntu:~$ gphoto2 --list-ports
Devices found: 4
Path Description
--------------------------------------------------------------
serial:/dev/ttyS0 Serial Port 0
serial:/dev/ttyS2 Serial Port 2
serial:/dev/ttyS3 Serial Port 3
usb: Universal Serial Bus

Powyższe polecenie powinno nam wypisać wszsytkie porty, które widzi gphoto2 dla potencjalnie podłączonego urządzenia aparatu.


Po podłączeniu aparatu sprawdźmy czy gphoto2 "widzi" nasz aparat:

linux@ubuntu:~$ gphoto2 --auto-detect
Model Port
----------------------------------------------------------
NAZWA_APARATU usb:



Jednym z rozwiązań tego problemu może okazać się proste utworzenie aktywatora na pulpicie/panelu lub gdziekolwiek indziej. Jako polecenie uruchomieniowe wystarczy odpalić menadżera okien Nautilus z odpowiednimi parametrami:

nautilus --browser gphoto2://[usb:001,004]/


Po podłączeniu aparatu do portu USB wystarczy odpalić nasz aktywator i aparat powinien się prawidłowo zamontować z dostępem do odczytu i zapisu. Nie zapomnij odmontować/bezpiecznie usunąć tego aparatu z systemu zanim odepniesz kabel od komputera - dbaj o swój sprzęt :)

Artykuł udostępniany na licencji CC-BY-SA-3.0

Komentarze

  1. Używam Ubuntu 10.04 wersja 64 bit, mam aparat Fujifilm F50fd, niestety po podłączeniu nawet gphoto2 go nie wykrywa. Na poprzednim komputerze (również z Ubuntu 10.04, tyle że 32 bit) działało bez problemu. Masz może jakiś pomysł?

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozumiem, że nawet po wpisaniu w oknie nautiliusa "nautilus --browser gphoto2://[usb:001,004]/" gdzie 001,004 to zakres, czyli np: gphoto2://usb:001 ... nadal nic się nie dzieje? Sprawdź proszę, czy dmesg pokazuje, że system wykrywa Twój aparat. Uruchom dmesg bez podłączonego aparatu, podłącz następnie aparat i ponownie wywołaj 'dmesg'. Sprawdź również, czy system w ogóle widzi Twoje porty USB, czy np. po podpięciu zwykłego pendrive'a wszystko jest OK.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WordPress -> SQL Injection poprzez plugin Webdorado SpiderCalendar

W zeszłym roku sprawdziłem jakość kodu oraz poprawność przetwarzania danych wejściowych przez plugin „Form Maker” przygotowany przez wydawcę Webdorado. Tym razem postanowiłem sprawdzić czy autor poprawił jakoś kodu swoich produktów. Należy tutaj nadmienić, że poza wersjami darmowymi opartymi na licencji GNU/GPLv2 oferuje on również wersję płatne z dodatkowymi szablonami. Tym razem postaram się opisać wszelkie przeszkody, które musiałem pokonać aby n apisać działającego exploita. Zacząłem zabawę tak, że program był dla mnie black-boxem, ale niestety skończyło się na przejrzeniu kodu. Zapraszam do lektury. Poniżej można zobaczyć jeden z widoków częściowych kalendarza, który domyślnie jest wywoływany z JavaScriptu jako XHR, można jednak go z powodzeniem otworzyć w przeglądarce jako widok główny: http://localhost:8888/wp/wp-admin/admin-ajax.php?action=spiderbigcalendar_month&theme_id=13&calendar=1&select=month,list,week,day,&date=2015-02&many_sp_calend...

WordPress Form Maker 1.6.5 - Stored XSS

W ostatnim czasie bawiłem się wtyczką do WordPressa o nazwie Form Maker (v1.6.5). Postanowiłem przejrzeć kod tej wtyczki i sprawdzić jego jakość oraz poziom zabezpieczenia danych przychodzących od użytkowników. Jak się okazuje poziom zabezpieczeń tego dodatku pozostawia wiele do życzenia (zresztą poziom jakości kodu źródłowego również). Wygenerowałem przy użyciu panelu zarządzania FormMaker'a formularz z jednym polem typu "select: oraz przyciski "submit" i "reset". Następnie dodałem widget do prawej kolumny bloga, efekt jest następujący:   W zasadzie pole to nie jest zabezpieczone w żaden sposób przed doklejeniem do wartości skryptu JS. Wartości te wpadają do tabelki wp_formmaker_submits do kolumny element_value. Użytkownik zarządzający (domyślnie administrator) może przeglądać w panelu WP statystyki utworzone na podstawie przesłanych przez użytkowników danych, oto przykład ( http://localhost/wordpress/wp-admin/admin.php?page=Form_maker_Submits ): ...

Przydatne skrypty w MS SQL Server dla platformy Azure

 Jak przygotować skrypt, który wyłączy "Constrainty" w MS SQL Azure:     SELECT 'ALTER TABLE [' + s.name + '].[' + o.name + '] NOCHECK CONSTRAINT ' + i.name AS a     FROM sys.foreign_keys i     INNER JOIN sys.objects o ON i.parent_object_id = o.OBJECT_ID     INNER JOIN sys.schemas s ON o.schema_id = s.schema_id Jak przygotować skrypt, który wycziści wszystkie tabele, po tym jak wyłączysz "Constrainty" w MS SQL Azure:     SELECT DISTINCT 'DELETE FROM  [' + t.name + '] ' AS a     FROM sys.tables t     WHERE t.name <> 'appusers' AND t.name <> 'flyway_schema_history'; Jak przygotować skrypt, który włączy "Constrainty" w MS SQL Azure:     SELECT 'ALTER TABLE [' + s.name + '].[' + o.name + '] CHECK CONSTRAINT ' + i.name AS a     FROM sys.foreign_keys i     INNER JOIN sys.objects o ON i.parent_object_id = o.OBJECT_ID  ...