Przejdź do głównej zawartości

Problemy z kartami graficznymi Intel'a a OpenSUSE 11.3

W sytuacji, w której w trakcie pracy pod systemem OpenSUSE 11.3 z zintegrowanymi chipsetami graficznymi Intela (szczególnie z przetestowanymi przeze mnie Intel 855GM ale również różnymi chipsetami z serii GMA). Problemy, które mogą się pojawić są różne - na przykład przy pracy na starym 855GM występują problemy z KWin czy Compiz, a mianowicie na ekranie pojawiają się różnego rodzaju artefakty, które uniemożliwiają normalną pracę z systemem. Praca na domyślnych ustawieniach w OpenSUSE 11.3 z chipsetami z serii GMA powoduje zamrożenie systemu w różnych sytuacjach (przestaje działać nawet CTRL+ALT+Backspace, czy CTRL+ALT+(F1-F12) ).

Rozwiązanie:

YaST -> Edytor /etc/sysconfig -> Zakładka "System" -> Zakładka "Kernel" -> Zakładka "NO_KMS_IN_INITRD"

(tutaj zmieniamy wartość z "no" na "yes")

następnie zapisujemy i ponownie uruchamiamy system.

Alternatywne rozwiązanie na plikach:

sudo mcedit /etc/sysconfig/kernel
(odszukujemy linię: NO_KMS_IN_INITRD="no" i zmieniamy na : NO_KMS_IN_INITRD="yes", następnie zapisujemy plik i ponownie uruchamiamy system)

Takie rozwiązanie wyłączy stosunkowo nowy moduł w jądrze, który w założeniu miał poprawić stabilność systemu nawet w przypadkach, gdy pojawią się problemy z serwerem X - i faktycznie poprawia to stabilność o ile sterowniki do kart graficznych zostaną dobrze przepisane pod KMS - w przypadku otwartych sterowników Intel'a na razie nie jest ciekawie i pozostaje wyłączyć KMS w nadziei, że w najbliższym czasie pojawią się aktualizacje.

W razie dalszych problemów ze stabilnością systemu radzę wyłączyć efekty pulpitu (Compiz/KWin) - przy wyłączonych kompozycjach oraz wyłączonym KMS system powinien zachowywać się stabilnie.

Gdyby jednak dla kogoś wyłączenie efektów pulpitu było niemożliwe - lub pomimo zastosowanych porad nadal występowały problemy z działaniem/stabilnością systemu istnieje możliwość powrotu do sterowników "legacy".


Jak włączyć sterowniki legacy:

sudo mcedit /etc/X11/xorg.conf.d/50-device.conf


dopisz linijkę ' Driver "intellegacy" ' przed wierszem "EndSection" najlepiej na poziomie wcięcia wiersza "Default Device" w taki sposób:


Section "Device"
Identifier "Default Device"
Driver "intellegacy"
#Driver "radeon"

## Required magic for radeon/radeonhd drivers; output name
## (here: "DVI-0") can be figured out via 'xrandr -q'
#Option "monitor-DVI-0" "Default Monitor"

EndSection


Po takim zabiegu i ponownym uruchomieniu serwera X (2-krotnie szybko CTRL+ALT+BACKSPACE) kompozycje powinny działać prawidłowo a system stabilnie.


Problem występuje w OpenSUSE 11.3, gdyż w dystrybucji tej domyślnie włączono KMS.


Artykuł udostępniany na licencji CC-BY-SA-3.0

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WordPress Form Maker 1.6.5 - Stored XSS

W ostatnim czasie bawiłem się wtyczką do WordPressa o nazwie Form Maker (v1.6.5). Postanowiłem przejrzeć kod tej wtyczki i sprawdzić jego jakość oraz poziom zabezpieczenia danych przychodzących od użytkowników. Jak się okazuje poziom zabezpieczeń tego dodatku pozostawia wiele do życzenia (zresztą poziom jakości kodu źródłowego również). Wygenerowałem przy użyciu panelu zarządzania FormMaker'a formularz z jednym polem typu "select: oraz przyciski "submit" i "reset". Następnie dodałem widget do prawej kolumny bloga, efekt jest następujący:   W zasadzie pole to nie jest zabezpieczone w żaden sposób przed doklejeniem do wartości skryptu JS. Wartości te wpadają do tabelki wp_formmaker_submits do kolumny element_value. Użytkownik zarządzający (domyślnie administrator) może przeglądać w panelu WP statystyki utworzone na podstawie przesłanych przez użytkowników danych, oto przykład ( http://localhost/wordpress/wp-admin/admin.php?page=Form_maker_Submits ): ...

Inkscape - Opisywanie tekstu na ścieżce

Chcąc stworzyć np. efektowny logotyp w formacie SVG w kształcie koła warto wiedzieć jak opisywać napisy na ścieżkach, gdyż może nam to być przydatne, a dobrze wykonane opisanie napisu na kole może być całkiem efektowne. Przyda się również eksport tekstu do ścieżki celem poprawnego wyświetlania napisu w formacie SVG, tak więc do dzieła. Pierwszym krokiem będzie stworzenie krzywej (czynimy to przy użyciu odpowiedniego narzędzia - jeśli nie wiesz o czym mowa - przeczytaj poprzednie rozdziały), oraz jakiegokolwiek napisu, który będziemy chcieli edytować. Narzędzie do opisywania tekstu na ścieżkach domyślnie działa w ten sposób, że rozpoczyna opisywanie tekstu od strony lewej ścieżki, która będzie będzie służyła do opisania. Całość należy dobrać proporcjonalnie tak, żeby tekst opisał się na całej ścieżce - no chyba, że chcemy inaczej. Kolejnym etapem naszej pracy będzie zaznaczenie całości projektu (tj. napisu oraz ścieżki) oraz wybranie menu Tekst -> Wstaw na ścieżkę . Na tym etapie pra...

WordPress -> SQL Injection poprzez plugin Webdorado SpiderCalendar

W zeszłym roku sprawdziłem jakość kodu oraz poprawność przetwarzania danych wejściowych przez plugin „Form Maker” przygotowany przez wydawcę Webdorado. Tym razem postanowiłem sprawdzić czy autor poprawił jakoś kodu swoich produktów. Należy tutaj nadmienić, że poza wersjami darmowymi opartymi na licencji GNU/GPLv2 oferuje on również wersję płatne z dodatkowymi szablonami. Tym razem postaram się opisać wszelkie przeszkody, które musiałem pokonać aby n apisać działającego exploita. Zacząłem zabawę tak, że program był dla mnie black-boxem, ale niestety skończyło się na przejrzeniu kodu. Zapraszam do lektury. Poniżej można zobaczyć jeden z widoków częściowych kalendarza, który domyślnie jest wywoływany z JavaScriptu jako XHR, można jednak go z powodzeniem otworzyć w przeglądarce jako widok główny: http://localhost:8888/wp/wp-admin/admin-ajax.php?action=spiderbigcalendar_month&theme_id=13&calendar=1&select=month,list,week,day,&date=2015-02&many_sp_calend...